Tajemnice Jeleniej Góry - ukryte perełki miasta

Tajemnice Jeleniej Góry - ukryte perełki miasta
Autor Olaf Kowalski
Olaf Kowalski14.09.2023 | 9 min.

Jelenia Góra to miasto o wielowiekowej historii, pełne urokliwych zakamarków i niezwykłych zabytków. Leżąc u podnóża Karkonoszy, kryje w sobie wiele tajemnic i atrakcji, które zachwycą każdego odwiedzającego. Począwszy od średniowiecznych murów, poprzez secesyjne kamieniczki, po górskie szlaki - to miejsce ma do zaoferowania o wiele więcej, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka.

Niezwykłe zabytki Jeleniej Góry

Zamek Chojnik - średniowieczna warownia w górach

Wznoszący się na wysokości 627 metrów nad poziomem morza zamek Chojnik to jedna z najcenniejszych atrakcji Jeleniej Góry i okolic. Został on wybudowany w XIV wieku przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II Małego jako strażnica granicy z Czechami. Przez wieki zamek był rozbudowywany i pełnił rolę warowni chroniącej szlaki handlowe. Jego malownicze położenie na szczycie skalnego wzgórza, otoczonego gęstym lasem, dodaje mu wyjątkowego uroku. Zwiedzając Chojnik można podziwiać zachowane fragmenty murów obronnych, wieży mieszkalnej i bram. Z tarasów widokowych rozpościera się wspaniały widok na panoramę Karkonoszy.

Kościół Łaski - gotycka świątynia w starej części miasta

W samym centrum starego miasta, przy ulicy 1 Maja, wznosi się kościół Łaski, będący jednym z najstarszych zabytków Jeleniej Góry. Świątynia powstała w XIV wieku, a jej fundatorem był książę Bolko II. We wnętrzu zachowało się wiele bezcennych elementów wyposażenia z różnych epok - m.in. barokowy ołtarz główny i ambona, późnogotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, chrzcielnica z XVII wieku. Kościół otaczają stuletnie lipy, tworząc niepowtarzalny, zabytkowy klimat. To świetne miejsce, aby poczuć ducha minionych czasów.

Willa Gretha - eklektyczny budynek z XIX wieku

Przy alei Wojska Polskiego wznosi się okazała willa Gretha, wybudowana w eklektycznym stylu w II połowie XIX wieku. Jej elewacje zdobią liczne zdobienia nawiązujące do różnych historycznych stylów - neogotyku, neorenesansu i neobaroku. Wnętrza także urzekają bogactwem sztukaterii, witraży i malowideł ściennych. Obecnie w willi mieści się hotel, ale można ją podziwiać także z zewnątrz, spacerując wokół malowniczego ogrodu. To jeden z najpiękniejszych przykładów architektury rezydencjonalnej w Jeleniej Górze.

Ukryte zakątki i parki Jeleniej Góry

Park Zdrojowy - zielone płuca miasta z fontanną

Park Zdrojowy to prawdziwe zielone płuca Jeleniej Góry, które tętnią życiem przez cały rok. Rozciąga się na powierzchni ponad 16 hektarów w samym sercu miasta. Spacerując alejkami można podziwiać starodrzew z ponad 200 gatunków drzew i krzewów. W centralnym punkcie znajduje się okazała fontanna z rzeźbami przedstawiającymi postacie z mitologii greckiej. Latem w parku odbywają się liczne koncerty i festyny. To miejsce, gdzie naprawdę można odpocząć od miejskiego zgiełku.

Wąwozy w Cieplicach - malownicze szlaki wśród skał

Nieopodal uzdrowiska Cieplice ciągną się urokliwe wąwozy powstałe w wyniku ruchów skalnych. Stanowią one geologiczną atrakcję Jeleniej Góry, a jednocześnie świetne miejsce na spacery i wędrówki. Wśród malowniczych formacji skalnych poprowadzono oznakowane szlaki turystyczne, a na dnie niektórych wąwozów płyną potoki. Można tu obserwować ciekawe gatunki roślinności, a przy odrobinie szczęścia dostrzec sarny lub dziki. To idealne miejsce, aby oderwać się od miejskiego zgiełku i poczuć magię natury.

Podwórka kamieniczek - urokliwe, zaciszne miejsca

Spacerując brukowanymi uliczkami starego miasta warto zaglądać na podwórka dawnych kamienic. Choć z zewnątrz wyglądają skromnie, to ich wnętrza potrafią zachwycić. Często znajdują się tam ukwiecone ogródki, klimatyczne altanki, a nawet małe oczka wodne z fontannami. Można usiąść na ławeczce w cieniu drzew i na chwilę zapomnieć o zgiełku miasta. Te urokliwe, zaciszne zakątki to prawdziwe perełki do odkrycia podczas spacerów po Jeleniej Górze.

Szlaki turystyczne wokół Jeleniej Góry

Szlak na szczyt Śnieżki - wycieczka w Karkonosze

Jedna z najpopularniejszych wycieczek z Jeleniej Góry prowadzi na Śnieżkę - najwyższy szczyt Karkonoszy. Aby go zdobyć, można wybrać szlak z Karpacza lub ze Szrenicy. Trasa wiedzie przez malownicze górskie widoki, subalpejskie łąki i lasy świerkowe aż na wysokość 1603 m n.p.m. Na szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama na pasma górskie Czech i Polski. Wędrówka na Śnieżkę to obowiązkowy punkt podczas zwiedzania Karkonoszy.

Trasa do zamku Bolczów - średniowieczna warownia

Bardzo atrakcyjnym szlakiem prowadzącym z Jeleniej Góry jest trasa do zamku Bolczów w Górach Kaczawskich. Malownicze ruiny tej XIV-wiecznej warowni położone są na wzgórzu nad rzeką Zieleniec. Aby się tam dostać, należy przejść pieszo lub rowerem około 12 km z Jagniątkowa. Po drodze można podziwiać piękne widoki na pasmo Karkonoszy i Dolinę Bobru. Zamek Bolczów to idealny cel jednodniowej wycieczki z Jeleniej Góry.

Szlak Stu Zakrętów - malownicza trasa rowerowa

Bardzo malowniczym szlakiem rowerowym prowadzącym z Jeleniej Góry jest trasa biegnąca Doliną Bobru, zwana Szlakiem Stu Zakrętów. Meandrująca wśród zalesionych wzgórz droga liczy dokładnie 105 zakrętów, stąd jej nazwa. Po drodze można zatrzymywać się przy punktach widokowych podziwiając krajobraz i dziką przyrodę. Szlak Stu Zakrętów to jedna z najpiękniejszych tras rowerowych w Sudetach, idealna na całodzienną wycieczkę.

Muzea i galerie w Jeleniej Górze

Tajemnice Jeleniej Góry - ukryte perełki miasta

Muzeum Karkonoskie - historia i kultura regionu

Muzeum Karkonoskie mieści się w zabytkowym budynku willi Schaffgotschów w centrum Jeleniej Góry. Można w nim poznać historię i kulturę całego regionu Karkonoszy od czasów najdawniejszych po współczesność. W stałej ekspozycji zgromadzone są unikatowe zbiory etnograficzne, historyczne i przyrodnicze. Organizowane są także ciekawe wystawy czasowe dotyczące sztuki i rękodzieła. Muzeum prowadzi również lekcje i warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Galeria Nowy Plener - wystawy sztuki współczesnej

Galeria Nowy Plener powstała w 2008 roku z inicjatywy grupy artystów i pasjonatów sztuki. Mieści się w zabytkowej willi przy ulicy Konopnickiej. Prezentuje prace artystów związanych z nurtem ekspresjonizmu, ale także wystawy fotografii oraz malarstwa współczesnego. Dwa razy w roku organizowany jest plener malarski „Pejzaż jeleniogórski”, podczas którego powstają interesujące obrazy. Galeria stanowi ważne miejsce spotkań miłośników sztuki w mieście.

Muzeum Przyrodnicze - flora i fauna Karkonoszy

Muzeum Przyrodnicze mieści się w zabytkowej leśniczówce przy ulicy Cieplickiej. Prezentuje bogactwo flory i fauny Karkonoszy oraz innych regionów górskich. Zwiedzający mogą zobaczyć eksponaty zwierząt żyjących w tutejszych lasach i na łąkach - m.in. jelenie, sarny, rysie, wilki. Pokazane są także trofea myśliwskie. Ciekawostką są dwie izby poświęcone owadom zamieszkującym Sudety. Muzeum to obowiązkowy punkt dla miłośników przyrody.

Restauracje i klimatyczne kawiarnie

Baru Pub - knajpka z tradycyjnymi daniami

Przy głównej ulicy 1 Maja znajduje się stylowy Baru Pub, serwujący tradycyjne dania kuchni polskiej i regionalnej. W klimatycznym wnętrzu utrzymanym w stylu góralskiej knajpki można zjeść smaczne pierogi, żeberka, zupy czy naleśniki. Lokal serwuje również regionalne piwa oraz miody pitne. Baru Pub to idealne miejsce na rodzinny obiad w przyjaznej, swojskiej atmosferze.

Cafe 22 - urokliwa kawiarnia z deserami

Cafe 22 to niezwykle urokliwa kawiarnia urządzona w klimacie francuskich bister. Mieści się w pięknym, secesyjnym budynku przy placu Ratuszowym. Można tu skosztować wyśmienitych deserów - tarty cytrynowe, serniki, szarlotki, a także belgijską czekoladę. Kawiarnia serwuje również wiele rodzajów aromatycznej kawy i herbat. Wewnątrz znajduje się galeria, gdzie prezentowane są prace lokalnych artystów. To miejsce spotkań jeleniogórskich smakoszy i miłośników sztuki.

Skalna Chata - góralska kuchnia w klimatycznym wnętrzu

Restauracja Skalna Chata w Cieplicach serwuje tradycyjne dania kuchni góralskiej przyrządzane z regionalnych produktów. Można tu skosztować m.in. jagnięciny, dziczyzny, oscypków oraz żurku z białą kiełbasą. Wnętrze urządzono w stylu góralskiej chaty z drewnianymi meblami i regionalnymi akcentami. Latem działa ogródek z widokiem na góry. Skalna Chata

Podsumowanie

Jelenia Góra to miasto, które potrafi zachwycić i zadziwić. Choć nie jest metropolią, kryje w sobie mnóstwo niezwykłych miejsc i atrakcji do odkrycia. Znajdziemy tu zarówno średniowieczne zamki, jak i stylowe kamienice, urocze parki i malownicze szlaki górskie. Miłośnicy kultury powinni odwiedzić lokalne muzea i galerie prezentujące historię i sztukę regionu. Po całym dniu zwiedzania można zjeść smaczny obiad w regionalnej restauracji i wieczorem wybrać się do pubu z muzyką na żywo. Jelenia Góra to doskonała baza wypadowa w Góry Karkonosze i okazja do poznania nieodkrytych dotąd uroków polskich miast.

Najczęściej zadawane pytania

W Jeleniej Górze koniecznie trzeba zobaczyć zamek Chojnik, Kościół Łaski, Park Zdrojowy z fontanną, wąwozy w Cieplicach oraz wjechać kolejką na szczyt Wzgórza Krzywoustego.

Polecane miejsca to restauracja Baru Pub serwująca tradycyjne dania kuchni polskiej, kawiarnia Cafe 22 słynąca z wyśmienitych deserów oraz góralska Skalna Chata.

Obowiązkowe szlaki to trasa na Śnieżkę, do zamku Bolczów oraz malowniczy Szlak Stu Zakrętów w Dolinie Bobru.

W Jeleniej Górze koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Karkonoskie prezentujące historię regionu oraz Muzeum Przyrodnicze pokazujące faunę i florę Karkonoszy.

Wieczorem polecamy wyjście do pubu Baru Pub z muzyką na żywo lub na drinka do Piano Baru przy akompaniamencie fortepianu.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Karta zdrowia dziecka: Praktyczne informacje i ważne dokumenty podróżne
  2. Aperol - 4 pomysły na drinki z tym włoskim aperitifem
  3. Zwiedzanie Wrocławia - najważniejsze atrakcje
  4. Sekrety Doliny Będkowskiej - mało znane szlaki i urokliwe zakątki
  5. Apulia we Włoszech - co warto zobaczyć w tym niezwykłym regionie?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Olaf Kowalski
Olaf Kowalski

W krainie słów i obrazów kształtuję moje kulturowe królestwo. Na tym blogu tworzę mosty między dawnym a nowym, wprowadzając Cię w tańce tradycji i awangardy. Razem zanurzamy się w kalejdoskopie historii, smaków i krajobrazów, odkrywając piękno różnorodności naszego świata.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły